16 Mayıs 2009 Cumartesi

Yeni Opel Astra

Yeni nesil Astra, Insignia’nın ilk kez orta boyutlu araçlara taşıdığı pek çok konfor ve güvenlik özelliğini kompakt sınıfa getirmektedir. Tamamen yeni mekatronik şasi, geliştirimiş far sistemi, trafik işaretlerini tanıyan bir ön kamera ve en iyi ergonomiye sahip koltuk teknolojisi gibi sıra dışı teknolojiler sunulacak.

Yeni Opel Astra’da 1.4 lt 100 HP, 1.4 turbo 120 ve 140 HP, 1.6 turbo 180 HP olmak üzere dört farklı benzinli motor sunuluyor. Dizel motorlar ise 90 ile 160 HP arasında değişen güç çıkışlarına sahip.

Firmadan yapılan resmi açıklama şu şekilde;

“Opel’in yeni teknolojileri kompakt otomobillerde sunmadaki eşsiz deneyimi bu onuncu nesildede devam etti..

71 mm daha uzun aks mesafesi sayesinde, yeni Astra 4,42 metre içinde hem ön hem de arka koltukda daha fazla yolcu alanı ve konforu sağlamaktadır. İnce ve şık gövdesi, tasarımcılar ve araca rüzgar tünelinde 600 saat test uygulayan aerodinamik mühendislerinin yakın işbirliği ile maksimum verimlilik amacına uygun şekilde tasarlanmıştır.

Şık tasarımı araca güçlü, bir siluet kazandırmakta ve dik bir şekilde inen ön camı ve giderek alçalan arka tavan hatları geleneksel hatchback formatına görsel bir heyecan katmaktadır. Markanın yeni tasarım dili – Alman mükemmeliyetçiliği ile birlikte heykeli andıran bir görünüm – yepyeni bir şekilde sunulmaktadır.

“Kanatlar gibi ilk kez Insignia’da sunulan tasarım temaları Astra’da yeni bir şekilde yorumlanmıştır, çünkü her Opel modelinin kendine ait kişiliği olması önemlidir” diyor, General Motors Europe Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Adams. “Bu yüzden arka stopların her birinde ikili kanatlar ve yanlarda görsel olarak arka camın ve C direğinin güçlü bir şekilde inişine bağlanan, dinamik şekilde ters çevrilmiş bir kanat görebilirsiniz.”

İç mekanda da, dış mekanda olduğu gibi aynı kanat tarzı kullanılmıştır, böylece iç mekanla dış mekan arasında uyum sağlanmaktadır. Çok sayıda esnek saklama alanı çözümü eklemek için de özel bir çaba gösterilmiştir.

“Opel’in ileri teknoloji yeniliklerini herkesin kolayca erişebileceği şekilde sunma misyonu başarılı olduğunu Insignia ile kanıtlamıştır. Yeni Astra ile bu özelliklerin çoğunu kompakt segmente taşıyarak kendimize daha da iddialı bir hedef koyduk” diyor Opel Genel Müdürü Hans Demant.

Almanya, Rüsselsheim’da geliştirilen yeni Opel Astra aynı zamanda tamamen yeni bir şasi sunmaktadır. Daha uzun aks mesafesi, daha geniş tekerlek izleri ve yeni arka aks yapısı ile bir araya geldiğinde, konfordan ödün verilmeden çeviklik ve dengenin daha da artmasını sağlar.

Opel Astra’nın şasisi mekanik işlevler ve elektronik kontrolleri tamamen birleştiren bir mekatronik sistem olarak geliştirilmiştir. Insignia’da olduğu gibi, Astra da kendi sınıfında nadir rastlanan bir özellik olan ve sürüş tarzı ve viraj alma hızlarındaki değişikliklere sürekli olarak ve tamamen adapte olurken sürücüye üç ayar seçeneği – standart, Sport ve Tour – sunan Opel FlexRide şasi sistemi ile birlikte gelebilir.

Kompakt sınıfa Astra tarafından sunulan diğer yenilikçi teknik özellikler şunlardır:

• Dokuz farklı aydınlatma işlevini kullanarak aracın içinde bulunduğu sürüş ve yol koşullarına uyacak şekilde ışık şiddetini ve mesafesini değiştirebilen yeni nesil ksenon Geliştirilmiş Ön Far (AFL+) sistemi.

• Yoldaki işaretleri tanıyan ve araç yanlışlıkla şeridinden çıktığında sürücüyü uyaran Opel Eye ön kamera sistemi.

• En uygun sırt desteği ve güvenlik için geliştirilmiş ergonomik ön koltuklar.

Güç aktarım sistemi yelpazesi verimli performans hedefine odaklanmıştır ve sekiz adet Euro 5 uyumlu motor içermektedir. En düşük güçlü birimler dışında tüm motorlarda altı ileri vitesli şanzımanlar bulunmaktadır. Etkin Seçim işlevli yeni bir kompakt otomatik vites kutusu da ilk kez satışa sunulacaktır.

CDTI turbo dizel motor yelpazesi 70 kW/95 hp’den 118 kW/160 hp’ye kadar değişen güç çıkışlarıyla 1,3’ten 2,0 litreye kadar uzanmaktadır. Tüm motorlarda Dizel Parçacık Filtresi vardır. Özellikle düşük yakıt tüketimi ve CO2 salımı değerlerine sahip bir ecoFLEX model de doğal olarak programın bir parçası olacaktır.

1,4 ve 1,6 litre hacim seçeneklerine sahip dört benzinli motor 74 kW/100 hp’den 132 kW/180 hp’ye uzunan bir güç çıkışı aralığı sunmaktadır. Boyutları küçültülmüş, yeni bir 103 kW/140 hp 1,4 Turbo motor mevcut doğal emişli 1,8 motorun yerini almaktadır. Bu hacim sınıfındaki olağanüstü ileri teknoloji özellikleri sayesinde 1,4 Turbo önemli ölçüde daha düşük yakıt tüketimine sahip olsa da, yüzde 14 daha fazla tork üretmektedir.

Opel’in 1936’da Olympia Kadett ile başlattığı kompakt sınıf geleneğinden gelen Astra, toplam otomobil pazarın yüzde 27’sini oluşturan bu segmentte, her zaman Avrupa’nın en çok satan kompakt otomobilleri arasında ilk üçte olmuştur. Astra yılda ortalama 500.000’e yakın bir satış hacmi ile tüm Opel satışlarının üçte birini oluşturmaktadır.”

Kaynak: Traraba.com

0 yorum:

  © teknoloji ve bilgi blogu

Yukarı