16 Mayıs 2009 Cumartesi

Almanya Türkiyeye vizeyi Kaldırıyor.

Uzun bir süredir tartışılan AB ülkelerine Türk vatandaşlarının vizesiz giriş konusunda Almanya devrim niteliğinde bir karar aldı. Dünyada en çok gurbetçi vatandaşımızın yaşadaığı Almanya 'otobüs şoförleri, montaj işçileri ve ticari amaçlı olarak Almanya'ya gelmek isteyen sporcu ve sanatçıların da vizeden muaf tutulmalarını' kararlaştırdı.

Ancak İçişleri Bakanlığı'nın bu kararı henüz uygulamaya konmadığı için, bu konuda resmi bir açıklama yapılıncaya kadar, şimdilik bu meslek grupları için de vize zorunluluğu sürüyor. Almanya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Stefan Paris, şimdilik sadece Almanya'ya mal taşıyan Türk kamyon şoförlerine vize muafiyeti getirildiğini, bunun, Alman şirketlerine Türkiye'den kiralık verilecek Türk kamyon şoförleri için geçerli olmadığını belirterek, "Alman hükümeti, hizmet almak amacıyla ülkeye gelmek isteyen Türkleri vizeden muaf tutmak için bir zorunluluk görmemektedir" şeklinde konuştu.

Paris şöyle devam etti: "İncelemeler sonucunda bakanlığımız 3 hizmet grubuna daha Almanya'ya vizesiz giriş yapabilmelerine imkan verilmesi konusunda karar aldı. Otobüs şoförleri, montaj işçileri ve ticari amaçlı olarak Almanya'ya gelmek isteyen sporcu ve sanatçıların vizeden muaf tutulmaları kararlaştırıldı." Şu an itibarıyla Türk kamyon şoförleri dışında tüm Türk vatandaşları Almanya'ya girebilmek için vize almak zorunda.

0 yorum:

  © teknoloji ve bilgi blogu

Yukarı